Najpopularniejszym sposobem finansowania nieruchomości jest kredyt hipoteczny lub sięgnięcie po oszczędności. Statystyki pokazują jednak, że ponad 60% Polaków w ogóle nie oszczędza, a warunki uzyskania kredytu stają się coraz bardziej restrykcyjne. Na szczęście istnieją alternatywne formy finansowania zakupu nieruchomości.

Program Rządowy Mieszkanie dla Młodych w Ciechocinku

Program rządowy Mieszkanie dla Młodych jest skierowany do młodych osób planujących zakup pierwszego mieszkania przy pomocy kredytu hipotecznego. Co więcej osobami, które mogą z niego skorzystać to zarówno małżeństwa bezdzietne, małżeństwa posiadające potomstwo oraz single. Program ten ma na celu świadczenie pomocy finansowej w postaci dotacji do wkładu własnego. Kwota dopłaty zależy m.in.: od wartości mieszkania. Pamiętajmy, aby cena za metr kwadratowy mieściła się w określonych przez ustawę limitach. W sumie wysokość dofinansowania może wynieść od 10 do 25 procent wartości mieszkania. Jest jednak warunek, musimy kupić nieruchomość z rynku pierwotnego.

Kredyt u dewelopera

Kredyt u dewelopera jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które dysponują odpowiednimi dochodami na zakup nieruchomości, jednak z przyczyn formalnych nie posiadają zdolności kredytowej w banku. Co ważne, taki kredyt jest pożyczką a nie pośrednictwem finansowym. Zabezpieczeniem jest hipoteka nałożona na nieruchomość. Jeżeli chodzi o koszty takiej formy finansowania mieszkania musimy się liczyć z wyższym oprocentowaniem niż w banku, ale z drugiej strony zaoszczędzimy na marży oraz ubezpieczeniu. Niestety firmy deweloperskie posiadają niższą płynność finansową niż banki, w związku z tym musimy się liczyć z wyższym wkładem własnym, sięgającym nawet 40 procent kwoty pożyczki.

Leasing mieszkań

W Stanach Zjednoczonych leasing nieruchomości jest jednym z bardziej popularnych sposobów finansowania. W Polsce nie jest jeszcze zbyt rozpowszechniony, dlatego warto poznać jego zalety. Największa korzyścią tego produktu jest fakt, że można z niego skorzystać nie posiadając zdolności kredytowej. Zasady leasingu mieszkaniowego są proste i zbliżone do wynajmu długoterminowego kończącego się przejęciem mieszkania na własność przez korzystającego. Lokator takowego mieszkania płaci czynsz, który zaliczany jest na pokrycie ceny nieruchomości. Największą wadą leasingu jest mała dostępność ofert na polskim rynku. Oczywiście taka forma finansowania jest droższa od standardowego finansowania, ale jest to cecha alternatywnych rozwiązań.