Osoby planujące sprzedaż mieszkania lub domu mogą zdecydować się na samodzielne załatwienie wszystkich formalności, bądź na wynajęcie do tego agencji nieruchomości. Pomoc pośrednika w procesie sprzedaży przekłada się przede wszystkim na oszczędność czasu. Największym minusem takiego rozwiązania jest jednak prowizja, która może sięgać nawet kilku procent wartości transakcji. Z kolei sprzedaż bezpośrednia wymaga od nas pełnego zaangażowania na każdym etapie i często wiąże się z dużym stresem.

Sprzedaż samodzielnie czy z pośrednikiem?

Jest to najważniejsza decyzja jaką musimy podjąć chcąc sprzedać nieruchomość. Teoretycznie można spróbować przejść przez cały proces samodzielnie. Jednak lepsze rezultaty, zarówno pod kątem bezpieczeństwa transakcji, jaki i poświęconego czasu, uzyskamy powierzając to zadanie profesjonaliście, który w porównaniu z osobą prywatną, nieznającą tematu, sprzeda nieruchomość szybko i sprawnie. Osoby, decydujące się na pomoc agencji nieruchomości mogą liczyć na:

  • wycenę nieruchomości
  • profesjonalną promocję ogłoszenia – pamiętajmy, że pośrednikowi też zależy na sprzedaży naszego mieszkania/domu. Dodatkowo będzie dyspozycyjny, gdy potencjalny kupiec będzie chciał zobaczyć lokal np. w godzinach naszej pracy
  • dopełnienie formalności, zgodnie z przepisami i doprowadzenia transakcji, aż do finałowego podpisania aktu notarialnego.

Jeżeli zdecydujemy się na samodzielną sprzedaż mieszkania musimy zwrócić uwagę na: prawidłowe oszacowanie wartości mieszkania, atrakcyjność oferty umieszczonej np. w Internecie, przygotowanie wszystkich dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia transakcji. Powinniśmy także pamiętać o przygotowaniu umowy przedwstępnej, odbieraniu telefonów i maili od potencjalnych kupców oraz wygospodarowaniu czasu na pokazywanie lokalu.

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Kolejną kwestią, którą warto rozważyć jest remont lokalu. Czy poświęcić czas i pieniądze na remont przed wystawieniem mieszkania na sprzedaż? – Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi – mówi pośrednik z biura nieruchomości w Ciechocinku i dodaje, że wszystko zależy od preferencji Klienta.
Niektórzy szukają mieszkania w którym od razu będą mogli zamieszkać, inny szukają lokalu do własnej aranżacji od podstaw. Warto wziąć pod uwagę, że remont jest drogim i czasochłonnym przedsięwzięciem. Oczywiście, pozwoli to uzyskać wyższą cenę, tylko czy na tyle wysoką, aby pieniądze włożone w odświeżenie nieruchomości nam się zwróciły? Tu też nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Czasami wystarczy odświeżenie ścian, usunięcie kilku osobistych drobiazgów oraz gruntowne porządki, aby kupujący zdecydował się na nasze mieszkanie.