Jak sprzedać nieruchomość?

/Jak sprzedać nieruchomość?

Jak sprzedać nieruchomość?

Osoby planujące sprzedaż mieszkania lub domu mogą zdecydować się na samodzielne załatwienie wszystkich formalności, bądź na wynajęcie do tego agencji nieruchomości. Pomoc pośrednika w procesie sprzedaży przekłada się przede wszystkim na oszczędność czasu. Największym minusem takiego rozwiązania jest jednak prowizja, która może sięgać nawet kilku procent wartości transakcji. Z kolei sprzedaż bezpośrednia wymaga od nas pełnego zaangażowania na każdym etapie i często wiąże się z dużym stresem.

Sprzedaż samodzielnie czy z pośrednikiem?

Jest to najważniejsza decyzja jaką musimy podjąć chcąc sprzedać nieruchomość. Teoretycznie można spróbować przejść przez cały proces samodzielnie. Jednak lepsze rezultaty, zarówno pod kątem bezpieczeństwa transakcji, jaki i poświęconego czasu, uzyskamy powierzając to zadanie profesjonaliście, który w porównaniu z osobą prywatną, nieznającą tematu, sprzeda nieruchomość szybko i sprawnie. Osoby, decydujące się na pomoc agencji nieruchomości mogą liczyć na:

  • wycenę nieruchomości
  • profesjonalną promocję ogłoszenia – pamiętajmy, że pośrednikowi też zależy na sprzedaży naszego mieszkania/domu. Dodatkowo będzie dyspozycyjny, gdy potencjalny kupiec będzie chciał zobaczyć lokal np. w godzinach naszej pracy
  • dopełnienie formalności, zgodnie z przepisami i doprowadzenia transakcji, aż do finałowego podpisania aktu notarialnego.

Jeżeli zdecydujemy się na samodzielną sprzedaż mieszkania musimy zwrócić uwagę na: prawidłowe oszacowanie wartości mieszkania, atrakcyjność oferty umieszczonej np. w Internecie, przygotowanie wszystkich dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia transakcji. Powinniśmy także pamiętać o przygotowaniu umowy przedwstępnej, odbieraniu telefonów i maili od potencjalnych kupców oraz wygospodarowaniu czasu na pokazywanie lokalu.

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Kolejną kwestią, którą warto rozważyć jest remont lokalu. Czy poświęcić czas i pieniądze na remont przed wystawieniem mieszkania na sprzedaż? – Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi – mówi pośrednik z biura nieruchomości w Ciechocinku i dodaje, że wszystko zależy od preferencji Klienta.
Niektórzy szukają mieszkania w którym od razu będą mogli zamieszkać, inny szukają lokalu do własnej aranżacji od podstaw. Warto wziąć pod uwagę, że remont jest drogim i czasochłonnym przedsięwzięciem. Oczywiście, pozwoli to uzyskać wyższą cenę, tylko czy na tyle wysoką, aby pieniądze włożone w odświeżenie nieruchomości nam się zwróciły? Tu też nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Czasami wystarczy odświeżenie ścian, usunięcie kilku osobistych drobiazgów oraz gruntowne porządki, aby kupujący zdecydował się na nasze mieszkanie.

By |2017-06-07T16:03:32+02:005 stycznia, 2017|