W dzisiejszych czasach samodzielne kupno mieszkania lub domu z własnych środków finansowych stanowi nie lada wyzwanie. Przeciętną parę lub singla nie stać na taki wydatek, a zbieranie latami oszczędności jest utrudnione, choćby przez koszty najmu.
Rozwiązaniem w tej sytuacji jest kredyt hipoteczny. Jak jednak wziąć go mądrze, by nie przepłacić?

Zacznij od sprawdzenia zdolności kredytowej

Przed ruszeniem na szukanie nieruchomości warto sprawdzić, na co w ogóle możemy sobie pozwolić. Do kupna własnego mieszkania warto się solidnie przygotować. Jednym z pierwszych kroków powinna być analiza własnych wydatków. Należy także sprawdzić, jak wygląda nasza sytuacja w BIK-u (Biuro Informacji Kredytowej). Jeśli są tam jakieś wpisy – warto zadbać o to, by zostały usunięte.
Kolejną kwestią powinno stać się regularne oszczędzanie – obecnie przepisy wymagają 20% wkłady własnego. Warto posiadać taką kwotę oraz dodatkowe zapasy na nieprzewidziane wydatki: opłaty u notariusza, wykończenie mieszkania czy ubezpieczenie. Warto także pamiętać, że im wyższy wkład własny, tym niższą marżę kredytu narzuci nam bank.
Po analizie swoich finansów czas na sprawdzenie, ile skłonne będą nam pożyczyć banki. Przydatny tu będzie test zdolności kredytowej: https://hipoteki.net/test-zdolnosci-kredytowej/. Dzięki niemu szybko oszacujemy, jakie mieszkanie jest w naszym zasięgu.

Wybierając kredyt hipoteczny – szacuj koszty

Jeśli wiemy już, jakiej nieruchomości należy szukać – możemy przystąpić do rozeznania. Po znalezieniu mieszkania lub domu, który szczególnie przypadnie nam do gustu, należy z właścicielem podpisać umowę przedwstępną. Gdy mamy już dokument- możemy przystąpić do właściwego etapu procedury.
Na rynku mamy kilkadziesiąt ofert kredytów hipotecznych. Do tego każda instytucja ma swoją własną politykę udzielania pożyczek – w jednej więc nie będziemy mieć zdolności kredytowej, a w drugiej dostaniemy więcej, niż się spodziewaliśmy. Warto jednak spojrzeć na internetowe rankingi i zestawienia, wybierając dla siebie kilka ofert. Policzmy dokładnie koszty każdego kredytu, przydatny tu będzie kalkulator kredytu hipotecznego hipoteki.net. Zwróćmy zwłaszcza uwagę na marżę – to zysk banku, jaki dostanie od nas za udzielenie kredytu. Bardzo często koszty marży potrafią w 30letnim kredycie kosztować równowartość pożyczonej kwoty.