Lokaty to bardzo popularny i bezpieczny sposób na ulokowanie naszych oszczędności. Dają nam pewny zysk przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony przed utratą nagromadzonych środków. Jak pokazują statystyki lokaty najczęściej zakładamy by zaoszczędzić na konkretny cel jak np. remont, nowy samochód czy wakacje zagraniczne. Czy mamy szansę uzbierać dużą sumę gotówki? Czy z pomocą lokat można zaoszczędzić na własne mieszkanie? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w naszym artykule!

Lokata sposobem na własne M4?

Załóżmy, że w gospodarstwie domowym na pełen etat pracują dwie osoby. Obie zarabiają średnią krajową, która obecnie wynosi 3295 zł netto. Jeśli młode małżeństwo nie posiada jeszcze dzieci i z myślą o kupnie nieruchomości żyją oszczędnie, to mogą odłożyć miesięcznie jedną wypłatę. 3000 zł po ośmiu latach systematycznego oszczędzania daje nam kwotę 288 000zł. Doliczając do tego odsetki z lokaty, swobodnie możemy za to kupić mieszkanie nawet w dużym mieście.

Brak wystarczających środków na lokatach?

Powyższy scenariusz brzmi idealnie, ale nie każdy z nas ma możliwość odkładania 3000 zł miesięcznie. Bardzo często oszczędzamy sumiennie przez kilka lat i obserwujemy jak kwota rośnie. Niestety ilość oszczędności jest zbyt mała, a my nie możemy dłużej czekać. Mamy dziecko w drodze, a obecne warunki mieszkaniowe są niewystarczające na powiększenie rodziny. W ciągu pięciu lat systematycznego odkładania 1000 zł miesięcznie, udało nam się zaoszczędzić na lokacie około 85 000zł. Żyliśmy skromnie po to by uniknąć kredytu, ale nie mamy wyjścia. Dzięki wytrwałości i sumienności zgromadziliśmy kwotę, która pozwoli na zakup nieruchomości przy wsparciu kredytem około 100 000 zł. Sytuacja nie jest idealna, ale prawda jest taka, że spłacimy mieszkanie szybciej i mniejszym kosztem. Każda zaoszczędzona suma ma ogromną wartość w przypadku zakupu mieszkania.

Oszczędzanie na wkład własny

Od tego roku rekomendowany wkład własny wynosi 20% wartości nieruchomości ( o czym przeczytać można tu: https://hipoteki.net/od-stycznia-wyzszy-wklad-wlasny/ ). Praktycznie żaden bank nie udzieli kredytu mieszkaniowego bez wkładu. Myśląc o własnym mieszkaniu powinniśmy mieć odłożone oszczędności rzędu 30-40 tyś. zł . Oprócz lokat, na rynku są dostępne specjalne produkty bankowe ułatwiające zaoszczędzenie gotówki konkretnie na wkład własny. Odkładając systematycznie co miesiąc wyznaczoną kwotę, mamy szansę w niedługim okresie uskładać potrzebną sumę. Niektóre banki proponują oszczędzającym w ten sposób kredyty mieszkaniowe na preferencyjnych warunkach, dlatego warto skorzystać z takiej opcji.

Lokata – którą wybrać?

Każdy bank ma w swojej ofercie co najmniej kilka lokat do wyboru. Szereg propozycji może przyprawić o zawrót głowy. Lokaty te różnią się okresem oszczędzania, oprocentowaniem, minimalnym i maksymalnym wkładem oraz warunkami dotyczącymi dokonywania wypłat. Różnią się także pod kątem odnawialności. Co wybrać, żeby osiągnąć jak największy zysk? Lokata musi być dopasowana do naszej sytuacji finansowej i czasu oszczędzania. Z myślą o mieszkaniu warto zastanowić się nad lokatą długoterminową. Lokaty te mają podstawową zaletę, a mianowicie profity dla osób długo oszczędzających. Z biegiem czasu otrzymujemy od banku wyższe odsetki za systematyczne wpłaty. Banki dają nawet 5% w kolejnych latach oszczędzania. Warto sprawdzić ranking lokat Extralokaty.pl.

Lokata – najważniejsze jest oprocentowanie

Wybierając lokatę chodzi nam przede wszystkim o jak największy zysk. W sieci dostępne są aktualne rankingi lokat, które na bieżąco śledzą zmiany na rynku usług finansowych. Aktualny ranking lokat na kwiecień 2017 przedstawia, że na najlepszych długoterminowych lokatach możemy otrzymać od 1,7 do 2,75% w pierwszym roku oszczędzania.

Oprocentowanie lokat krótkoterminowych wynosi od 1,2 do nawet 4 %. Lokata 3,5 % na 3 miesiące to zysk około 70 zł od kwoty 10000zł.
By zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu ważniejsze od tego ile zarobimy jest to ile zaoszczędzimy. Oznacza to tak naprawdę, że rodzina zarabiająca średnio 6000 zł netto miesięcznie może szybciej odłożyć odpowiednią sumę, niż ta z dwukrotnie wyższym wynagrodzeniem. Jak to możliwe? Zależy to od naszych wydatków, umiejętności oszczędzania i systematyczności. Żyjąc skromnie przez kilka lat, mamy szansę na zakup własnego wymarzonego M4 bez potrzeby zaciągania kredytu hipotecznego. A dobrym wsparciem przy oszczędzaniu będzie lokata.