W sierpniu 2016 skończyła się pierwsza pula środków na MdM w 2017 roku. Atmosfera jest gorąca, bo kolejny nabór, tym razem na drugą pulę, rusza już w styczniu. Jak się przygotować, by załapać się na dopłatę z programu Mieszkanie dla Młodych?

Szukamy mieszkania pod MdM

Przygodę z programem MdM należy zacząć od sprawdzenia kryteriów. Pomocny w tym przypadku jest test zdolności MdMProgram.com – szybko pokaże nam, czy łapiemy się na pomoc od rządu. Jeśli spełniamy limit wieku (maksymalnie 35 lat) i do tej pory nie byliśmy właścicielami innej nieruchomości, to możemy ruszyć na poszukiwanie odpowiedniej nieruchomości.
Mieszkanie dla Młodych narzuca warunki także na mieszkanie lub dom, jaki zamierzamy zakupić. Pierwszym z nich jest limit cenowy – dla każdego rejonu Polski Bank Gospodarstwa Krajowego opracował maksymalną stawkę, jaką maksymalnie można zapłacić.
Drugim kryterium jest wielkość nieruchomości:

 • mieszkanie może mieć max. 75m2,
 • dom może mieć max. 100m2.

Po znalezieniu odpowiedniego mieszkania należy spisać ze sprzedającym umowę przedwstępną. Jest ona dokumentem z którym możemy rozpocząć staranie się o dopłatę MdM.

Mdm – jakie formalności?

Mamy mieszkanie, więc co dalej? Czas na obejrzenie ofert banków. Tych w programie MdM jest 14. Warto więc dokładnie sprawdzić, co proponują. Różnice pomiędzy ofertami, zwłaszcza, gdy analizujemy koszt całkowity są naprawdę duże. 20 złotych różnicy na miesięcznej racie przez 20-30 lat to już spora kwota. Sprawdźmy też, ile bank naliczy nam zysku: marży oraz prowizji. Nie zapominajmy też o kosztach wymaganego przez kredytodawcę ubezpieczenia – ono potrafi być naprawdę wysokie. Zanim złożymy wniosek o kredyt z dopłatą MdM warto sprawdzić co najmniej parę placówek i to, co nam zaoferują. Oprócz umowy przedwstępnej potrzebne będą także różnego rodzaju zaświadczenia: o dochodach, niezaleganiu z ZUS i wiele innych. Po skompletowaniu wniosku można udać się do banku i złożyć dokumenty. Rekrutacja na MdM 2017 zacznie się od 2 stycznia, więc za niecałe dwa tygodnie.

A ile dostaniesz dopłaty?

Ostatnim punktem jest to, ile dostaniemy dopłaty. Każdy lubi otrzymywać pieniądze, nic więc dziwnego, że rządowa dopłata cieszy się sporym wzięciem. Wysokość pomocy uzależniona jest od ilości posiadanego potomstwa:

   • osoby bezdzietne mogą liczyć na 10% wsparcia,
   • rodzice jedynaka dostaną 15% wsparcia,
   • rodzice dwójki dzieci otrzymają 20% dopłaty,
   • rodziny wychowujące 3 i więcej potomstwa otrzymają 30% wsparcia.

Przy kredycie na 200-300 tyś złotych jest to już znaczna kwota, sięgająca co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wysokość dopłaty obliczymy za pomocą kalkulatora dopłat MdM: http://www.mieszkaniedm.pl/.

Czy MdM się opłaca? To zależy od indywidualnej sytuacji danego beneficjenta. Warto jednak wziąć tą sytuację pod uwagę.