Każdy ma wśród w swoich znajomych, zarówno zwolenników wybudowania domu, jak i kupna mieszkania. Co faktycznie bardziej się opłaca? Przed podjęciem decyzji musimy przeanalizować wiele spraw, które determinują wybór lokum, być może na resztę życia.

Zalety i wady mieszkania

Może się wydawać, że posiadanie mieszkania jest zdecydowanie bardziej wygodnym rozwiązaniem – i faktycznie, nieruchomość w mieście ma wiele plusów. Przede wszystkim to lokalizacja i komunikacja. Czas, który musimy przeznaczyć na dojazd do pracy, szkoły czy sklepu jest zdecydowanie krótszy, niż ten, który musimy mieć by dojechać z miejscowości położonych pod miastem. Drugą niewątpliwą zaletą jest fakt, że takie czynności jak odśnieżanie, naprawy dachu czy elewacji, wywóz śmieci są wliczone w koszty czynszu co oznacza, że koszty rozłożone są na wszystkich mieszkańców. Pamiętajmy także o tym, że posiadając mieszkanie mamy mniejszy problem z zabezpieczeniem lokalu podczas np. wyjazdu na wakacje. Zawsze możemy poprosić o czujność sąsiadów.

Dom jest bez wad?

Na pewno większy komfort zapewnia własny dom. Jego największa zaletą jest dostosowanie go do naszych potrzeb i oczekiwań. Możemy nawet sami go zaprojektować, zarówno bryłę jak i rozkład pomieszczeń. Dodatkowym plusem jest to, że za ścianą nie mamy sąsiada i nie słyszymy każdej głośniejszej rozmowy. Możemy spokojnie zaparkować na własnym terenie, zamiast denerwować się i szukać miejsca parkingowego.
Podstawową wadą mieszkania w domu jest transport. Większość osób buduje domy poza miastem bo wtedy spełniają swoją funkcję. Po pierwsze każda dorosła osoba będzie zmuszona posiadać samochód, aby być w pełni mobilna. Owszem, można korzystać z komunikacji podmiejskiej ale jest to uciążliwe. Prawdopodobieństwo, że w pobliżu będzie szkoła jest małe więc dochodzi nam zawożenie dzieci, nie tylko na lekcje, ale również na zajęcia dodatkowe. Do miesięcznych wydatków trzeba doliczyć znacznie większy koszt paliwa, nie mówiąc już o straconym czasie na dojazdy. Często osoby, które posiadają dom twierdzą, że zapłacimy za wybudowanie domu mniej niż za metr kwadratowy mieszkania w dobrej lokalizacji. Niestety nie jest to do końca prawda. Postawienie budynku w stanie surowym zamkniętym to dopiero początek kosztów. Przed nami wykończenie, które pochłania największą część budżetu. Poza tym, możemy zaobserwować zjawisko które nazywane jest inflacją stylu życia. Budując się, człowiek przyzwyczaja się do dobrych produktów, podejmuje mnóstwo decyzji, które podwyższają planowany standard domu i wykończenia. I to na o czym pamiętajmy decydując się na dom – koszty utrzymania są zdecydowanie wyższe.