Opłaty za media są ważnym czynnikiem wpływającym na ewentualną decyzję o zakupie nieruchomości. Media to tzw. opłaty eksploatacyjne ponoszone przez właściciela. W ich skład wchodzi przede wszystkim energia elektryczna, ogrzewanie, woda i gaz, często także telefon i Internet. Część z tych opłat może być ujęta w czynszu (np. gaz i woda), o ile dany budynek należy do spółdzielni mieszkaniowej.

Ile wynoszą opłaty w mieszkaniu a ile w domu?

Tak naprawdę ciężko powiedzieć ile dokładnie wynoszą miesięcznie opłaty za media, ponieważ wszystko zależy od zużycia. Warto zapytać obecnego właściciela jakie ponosił koszty utrzymania mieszkania, da nam to pewien obraz tego, na co musimy się przygotować. Średni czynsz za mieszkanie o standardowym metrażu w miastach takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań mieszczą się w przedziale 350 – 600 zł. Z kolei średnie opłaty za media wahają się między 200 a 400 zł miesięcznie.
Utrzymanie domu jednorodzinnego jest oczywiście droższe niż od mieszkania. Dla przeciętnego domu o powierzchni 150 mkw. Koszt miesięczny wyniesie 1200 – 1500 zł. Najwięcej wydamy na ogrzewanie – średnio 500 – 600 zł – mówi pracownik biura nieruchomości w Ciechocinku. Wiele zależy od wyboru opału. Spora część wydatków związana jest z zużyciem wody. Jeżeli mamy ogród to letnie zużycie zdecydowanie wzrośnie. O ile średni miesięczny koszt powinien się kształtować na poziomie 100 – 150 zł to latem może wzrosnąć nawet o 100%. Zdecydowanie więcej za energię elektryczną zapłacimy w domku, zwłaszcza jeżeli posiadamy dodatkowe urządzenia na prąd np. zraszacze ogrodowe, bramę z napędem, nocne oświetlenie. Z wyższymi opłatami, niż w przypadku mieszkania, musimy się liczyć również za wywóz śmieci oraz podatek od nieruchomości.

Czy niskie opłaty są zawsze najważniejsze?

Oczywiście kupując mieszkanie chcemy aby było ono jak najtańsze. Z tego też powodu popularnością cieszą się nieruchomości z centralnym ogrzewaniem, jako najwygodniejszym i najtańszym. Poza kosztami ogrzewania liczą się także opłaty czynszowe. Mieszkania bezczynszowe na rynku wtórnym najczęściej spotykamy w kamienicach. Pamiętajmy jednak, że prędzej czy później, budynek trzeba będzie wyremontować a wtedy pieniądze będziemy musieli wyłożyć z własnej kieszeni. Z kolei zimą trzeba będzie samemu odśnieżać chodnik, zrzucać śnieg z dachu, czy tez usuwać sople. Dlatego czasami warto zapłacić trochę więcej i mieć bardziej komfortowa sytuację.