Sprzyjające warunki panujące do niedawna na polskim rynku nieruchomości, sprawiły, że zainteresowanie kupnem mieszkań wzrosło. Obecnie znajdujemy się na etapie przejściowym i po zmianie założeń programów rządowych wspierających polską politykę mieszkaniową, czekamy na ich efekty. Jeżeli jednak zainteresowanie zakupem nieruchomości nadal będzie duże, to przyszli właściciele staną przed pierwszym ważnym wyborem. Zdecydować się na nieruchomość z rynku pierwotnego czy może wtórnego? Jakie są wady i zalety w każdym z przypadków i co się bardziej opłaca? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Nowe znaczy lepsze?

Wiele względów przemawia na korzyść zainwestowania w kupno nieruchomości z rynku pierwotnego. Poza możliwością zaaranżowania mieszkania całkowicie od podstaw, możemy spodziewać się uzyskania wyższej ceny w przypadku chęci jego sprzedaży. Zwróci nam się w ten sposób konieczność zainwestowania w materiały wykończeniowe, ekipę remontową czy sprzęty i meble. Kupując nieruchomość z rynku pierwotnego zyskujemy gwarancję nowych, wydajnych instalacji elektrycznych i kanalizacyjnych. Jest to niezwykle ważne, gdyż na rynku wtórym często możemy się spotkać z przestarzałymi przewodami czy rurami w ścianach pamiętającymi poprzednią epokę. Dość wspomnieć o dodatkowych kosztach wymiany instalacji oraz o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą pozostawienie ich bez renowacji. Ze względów ekonomicznych również warto zwrócić się ku rynkowi pierwotnemu. Izolacje ścienne spełniające najnowsze normy oraz szczelne drzwi i okna w połączeniu z wydajną instalacją grzewczą, zapewnią możliwie najbardziej efektywne wykorzystanie energii cieplnej. Czasami są to oszczędności kilkuset złotych w skali roku. Nowe osiedla projektowane są tak, aby przyciągnąć młodych ludzi. Możemy więc spodziewać się infrastruktury przyjaznej dzieciom oraz dbaniu o ekologię. Nie możemy też nie wspomnieć o kwestii estetyki, która dla wielu ludzi jest niezwykle ważna i buduje poczucie posiadania nieruchomości “z wyższej półki”.

Z rynku wtórnego, czyli wygodniej?

Właściciele mieszkań chcący sprzedać je w dobrej cenie, zazwyczaj inwestują w gruntowne remonty takich nieruchomości. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą po zakupie mieszkania wnieść swoje meble, ustawić dodatki i cieszyć się własnym “M”. Jeżeli dodatkowo wykończenie nieruchomości wpisuje się dodatkowo w ich gusta – tym lepiej. Jest to rozwiązanie wygodne i oszczędzające czas. Dodatkowo odnowione mieszkanie jest dobrą inwestycją na przyszłość. Nieruchomości do remontu również cieszą się dużym powodzeniem. Ze względu na swoją zazwyczaj atrakcyjną cenę, przyciągają inwestorów, którzy chcą urządzić wnętrza od podstaw i według własnej estetyki. Prace w takim mieszkaniu będą zazwyczaj zakrojone na większą skalę niż w lokalu w stanie deweloperskim. Może się okazać bowiem, że instalacje wymagają wymiany, a posadzki czy ściany należy wyrównać. Czasami zdarza się też ciężka do usunięcia pleśń lub insekty. Zawsze warto zainwestować w odnowienie takiego mieszkania od podstaw, aby nam i ewentualnym nowym właścicielom przebywało się w nim przyjemnie i bezpiecznie. Analizując mieszkania z rynku wtórnego nie sposób pominąć jednej bardzo ważnej kwestii – gwarancji różnorodności wyboru. Możemy chociażby stać się właścicielami nieruchomości usytuowanej w kamienicy o wiekowej historii i niepowtarzalnym klimacie. Dla wielu koneserów jest to ważniejsze niż idealnie proste ściany czy sterylność nowych osiedli.

Ciężko orzec jednoznacznie, czy bardziej opłacalny jest obecnie zakup nieruchomości z rynku pierwotnego czy wtórnego. Większość mieszkań po przeznaczeniu odpowiedniej kwoty na adaptację staje się bowiem opłacalnymi inwestycjami. Decyzję jak zwykle w takich przypadkach może pomóc podjąć nasze poczucie estetyki czy zasobność portfela.