Wybudowanie domu lub kupno mieszkania w dzisiejszych czasach wymaga poniesienia ogromnych nakładów pieniężnych. Nie każdego na to stać. Rząd planuje wesprzeć ludzi w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Sprawdź, na jaką pomoc możesz liczyć.

Znane są jedynie wstępne założenia, sam projekt ustawy powinien trafić do sejmu w połowie 2017 roku. Aktualne informacje na temat Indywidualnych Kont Mieszkaniowych można uzyskać między innymi na stronie ikm.org.pl. Czy w związku z nadchodzącym programem marzenia o domu w Ciechocinku będą bardziej realne?

Czym są Indywidualne Konta Mieszkaniowe?

IKM-y są jednym z trzech filarów rządowego programu „Mieszkanie+”. Każda osoba chcąca oszczędzać na cele mieszkaniowe będzie mogła założyć sobie specjalne konto w banku lub SKOK-u. Środki na nim zgromadzone mają zostać zwolnione z 19% podatku Belki, ale tylko do określonej wysokości. Każde takie konto będzie oprocentowane, a dodatkowo osoby spełniające kryteria dochodowe i rodzinne otrzymają premie od państwa. Przewidywane są także specjalne przywileje dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Jest to konsekwencją kontynuacji rządowej polityki pod hasłem „Za życiem”.

Nie wiadomo jeszcze, jaka będzie wysokość dopłat. Najprawdopodobniej zaś, nie zostanie ustalony minimalny próg oszczędności. Rząd zastanawia się nad ustaleniem maksymalnej wysokości dopłat. Premiowane z pewnością zostanie systematyczne odkładanie określonych kwot. Przewidywany minimalny okres oszczędzania ma wynieść 5 lat.

Kto skorzysta na Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych?

Każdy, kto będzie chciał oszczędzać na cele mieszkaniowe i będzie robił to systematycznie. Dodatkowo osoby spełniające kryteria mogą liczyć na specjalne premie od państwa.

Na co będzie można przeznaczyć oszczędności z IKM?

Zakres możliwości jest dość szeroki. Wstępne założenia mówią o budowie/kupnie domu lub mieszkania, kupnie działki budowlanej, wykupie udziałów w spółdzielni mieszkaniowej, wniesieniu wkładu własnego w TBS, a nawet remoncie lub wykończeniu domu.

Jaka ma być pula dopłat do IKM?

Środki z rezerwy docelowej zostaną odblokowane dopiero po zakończeniu programu MdM. W pierwszym roku mają wynieść 200 mln złotych i stopniowo co rok zwiększać się o kolejne 200 mln. Czyli w roku 2019 będzie to 200 mln złotych, w roku 2020 już 400 mln, w roku 2021- 600 mln, aż w roku 2023 zakładana wysokość wzrośnie do 1 mld złotych.

Tak duże wsparcie jest ogromną szansą. Z niecierpliwością czekamy na projekt ustawy. Dofinansowanie państwa ruszy dopiero w 2019 roku, jednak według założeń pierwsze konta mają powstać już rok wcześniej.