Temat smogu w ostatnich latach pojawia się bardzo często w mediach. Nie tylko przez wzgląd na dyrektywy Unii Europejskiej, które dotyczą jakości powietrza na starym kontynencie. Doskonale wiemy, że Polska jest nadal w tyle, za krajami Zachodniej Europy, z realizowaniem nałożonych norm. Chcemy, żeby nasz rząd robił więcej w temacie walki ze smogiem, ale musimy pamiętać, że od nas również bardzo wiele zależy.
W dużych miastach ograniczamy nasze spacery tak, żeby nasze dzieci unikały kontaktu z niebezpiecznymi pyłami znajdującymi się w powietrzu. Myślimy, że chowając się w domach nie narażamy się na choroby, jakie wywołuje smog. Nic bardziej mylnego! Nasze domy są siedliskiem różnego rodzaju szkodliwych pyłów, kurzu i roztoczy. O tym, jak oczyścić powietrze w naszych mieszkaniach i domach w przedstawiamy w poniższym artykule.

Oczyszczanie powietrza w domu darmowymi sposobami

Każdego dnia możemy zadbać o jakość powietrza, jakim oddychamy. W tym celu należy pamiętać o kilku prostych czynnościach:

– Kurz na meblach to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia dla wszystkich domowników. Kurze powinniśmy wycierać jak najczęściej i zawsze na mokro. Przetarcie mebli suchą ściereczką spowoduje tylko uniesienie się pyłu w powietrze i zanieczyszczenie go.

– Mieszkanie powinniśmy przewietrzyć każdego dnia. Osoby, które unikają smogu przez szczelnie zamknięte okna, narażają się na kontakt z takimi substancjami jak np. benzen i formaldehyd. Dlatego system wentylacyjny w domach jest niezwykle istotny i trzeba co jakiś czas sprawdzać jego stan. Starajmy się nie wietrzyć mieszkań wieczorami gdy jakość powietrza za oknem zwykle jest najgorsza.

– Wprowadźmy ogród do swojego domu. Nie od dzisiaj wiadomo, że rośliny mają zbawienny wpływ na powietrze, którym oddychamy. Stanowią rodzaj naturalnego filtra, pochłaniając szkodliwe substancje. Nie wszystkie rośliny doniczkowe się sprawdzą, ale lista tych pożytecznych jest długa i mamy w czym wybierać. Będą to między innymi różne figowce, zielistka, paproć, palma, daktylowiec czy dracena.

– Ograniczmy wilgotność powietrza w mieszkaniu! Suche powietrze nie jest najlepszym pomysłem, ale wilgotne środowisko to raj dla bakterii i roztoczy, dlatego trzeba znaleźć złoty środek. Najlepsza będzie wilgotność powietrza na poziomie około 50% do max 60%.

Urządzenie do oczyszczania powietrza – czy warto?

Wszystkie darmowe sposoby poprawy jakości powietrza powinny być praktykowane w naszych mieszkaniach każdego dnia. Jednak dopiero zakup oczyszczacza powietrza gwarantuje uzyskanie oczekiwanych efektów czystego powietrza. Bardzo dokładnie usuwają szkodliwe czynniki z naszego otoczenia. Pomagają alergikom uczulonym na kurz i różne pyłki normalnie funkcjonować. Wdychając powietrze, zawierające szkodliwe substancje, wystawiamy się na ryzyko zachorowania na wiele rożnych chorób. To nie tylko zwykły kaszel czy astma, szczególnie powinno nas zaniepokoić możliwość wystąpienia raka płuc, chorób układu krążenia i zawału serca.

Oczyszczacz powietrza – jak to działa?

Gdy chcemy oddychać swobodnie to zakup oczyszczacza powietrza będzie najlepszym rozwiązaniem. Jest to urządzenie złożone z wentylatora, i systemu filtrów, przez które przechodzi powietrze: filtr wstępny, węglowy i HEPA. Na rynku są także dostępne urządzenia z filtrami mieszanymi. Taki sprzęt skutecznie poradzi sobie ze smogiem, kurzem, pyłami, drobnoustrojami, alergenami i brzydkim zapachem. Zastosowany w oczyszczaczu filtr węglowy stanowi doskonałą zaporę przed 99% szkodliwych związków z powietrza.

Na co zwrócić uwagę wybierając dla siebie oczyszczacz powietrza?

Przedstawiamy najważniejsze parametry, które są wyznacznikiem wysokiej jakości sprzętu. Jeśli chcemy, żeby nasz oczyszczacz powietrza sprawdził się w naszym domu i posłużył lata, powinien spełniać poniższe kryteria.

– Jakość filtrów przesądza o wydajności urządzenia. Do tych najlepszych należą filtry węglowe i HEPA. Im lepsze filtry tym oczyszczanie powietrza będzie bardziej wydajne i uda się nam pozbyć jak największej liczby zanieczyszczeń.

– Cicha praca! Szczególnie gdy chcemy zadbać o czystość powietrza również nocą. Zbyt głośny wentylator może skutecznie przekreślić nasze szanse wyspania się.

– Możliwość wymiany filtra. Po co kupować nowe urządzenie, wystarczy zakup oczyszczacza z wymiennymi filtrami, by sprzęt posłużył nam dobrze przez długie lata.

– Dodatkowe funkcje. Do najpopularniejszych należy połączenie oczyszczacza z nawilżaczem powietrza. Możemy także pomyśleć o urządzeniu, które posiada funkcje jonizacji.

Zachęcamy również do zapoznania się z rankingiem oczyszczaczy powietrza: https://enerad.pl/oczyszczacze-powietrza-ranking/.

Smog to bolączka całego cywilizowanego świata. Musimy pamiętać, że nie tylko ulice stanowią dla nas zagrożenie. Jeśli nie zadbamy o jakość powietrza w naszych domach, nie będziemy mogli się czuć bezpiecznie nawet we własnych czterech kątach.