Koszty za ogrzewanie w przeciągu całego roku mogą wynieść całkiem sporą sumę. Dlatego, już na etapie kupna mieszkania lub domu, warto przyjrzeć się dokładnie jaki typ ogrzewania tam funkcjonuje.

Przy kupnie nowego lokum będziemy starali się wypośrodkować dwa najistotniejsze parametry, czyli jakość i funkcjonalność danego systemu ogrzewania oraz koszty, które w związku z określonym sposobem dostarczania ciepła do domu będziemy ponosić. Generalnie można wymienić trzy główne rodzaje ogrzewania.

Ogrzewanie tradycyjne w Ciechocinku

Pierwszym z nich jest tradycyjne, wykorzystujące takie paliwa, jak węgiel i drewno (paliwa stałe). Tutaj niewątpliwym plusem są koszty instalacji oraz samego paliwa. Jako najpowszechniej dostępne surowce można je nabyć w stosunkowo niskiej cenie. Jednak jeśli chodzi o wygodę ogrzewania nieruchomości w ten sposób, to należy się liczyć z ciągłą obsługą pieca a także konieczną kontrolą jego działania. Nadmiernie wysoka temperatura pieca może się okazać tragiczna w skutkach. Gdy zatem jesteśmy bardzo zapracowani, w praktyce bywając okazjonalnie w domu, niewskazanym jest kupno mieszkania ogrzewanego tradycyjnymi metodami. Wymaga ono minimalnej obecności w domu. Poza tym nieco się napracujemy przy składowaniu drewna lub węgla, który przecież sam się nie przerzuci do kotłowni lub innego pomieszczenia gospodarczego.

Ogrzewanie gazowe

O wiele łatwiejszym w obsłudze jest ogrzewanie mieszkania kotłami na gaz płynny lub olej opałowy. Jednak zdecydowanie nie jest to wyjście oszczędnościowe. Generuje ono dość duże koszty eksploatacji. Dobrze sprawdza się w dużych domostwach, gdzie możliwą alternatywą byłyby kotły na paliwa stałe. Gdy zarabiamy dużo i często nas nie ma w domu, taki rodzaj ogrzewania prawdopodobnie będzie dla nas jak znalazł.

Ogrzewanie elektryczne

Najmniej spotykane w Polsce to ogrzewanie elektryczne. Nie znaczy to, że jest ono całkiem pozbawione zalet. Przede wszystkim ogrzewanie w ten sposób mieszkania lub domu jest bardzo komfortowe. Dotyczy to tak ogrzewania podłogowego, jak i grzejników podłączanych bezpośrednio do gniazdka. Choć koszty eksploatacji nie są tanie, to dużo oszczędza się tutaj na samym początku. Nie trzeba bowiem inwestować w kotłownię czy centralne ogrzewanie. Zakup przyzwoitych grzejników elektrycznych nie powinien przekraczać300 zł a ogrzewanie podłogowe można wykonać tylko w najważniejszych pomieszczeniach. To w zupełności wystarczy. Trzeba się także tutaj niestety liczyć z wysokimi kosztami i do tego pamiętać, że im większy jest dom, tym mniej oszczędzimy na brak konieczności kupna instalacji wykorzystującej tradycyjne formy ogrzewania.

Odnawialne źródła energii jako wspomożenie naszego systemu ogrzewania
Decydując się na droższe formy ogrzewania nieruchomości, można wspomóc się kolektorami słonecznymi. Swoją rosnącą popularność zawdzięczają one temu, że za podgrzewanie przez nie wody nie trzeba płacić. Dla ludzi ekologicznie podchodzących do środowiska na pewno przy tym spodoba się fakt, że dokładają w ten sposób swoją małą cegiełkę do obniżenia poziomu zanieczyszczenia powietrza. Pozwalają one także na zmniejszenie zapotrzebowania na energię konwencjonalną w mieszkaniu przeciętnie o ok. 1800 kWh.

Decydując się więc na dom lub mieszkanie, nie lekceważmy kwestii jego ogrzewania. Zły wybór może okazać się kosztowny, zwłaszcza, gdy stoimy przed możliwością zakupu dużego domu, który będzie wymagał dostarczania dużych zasobów energii cieplnej. Decyzję podejmujmy w tym zakresie zatem ostrożnie i raczej zachowawczo.