Marzenia o własnym mieszkaniu zaczynają się od pytania: kupić mieszkanie na rynku pierwotnym czy wtórnym? Jak nie popełnić błędu i dobrze wybrać? Co się bardziej opłaca?

Rynek pierwotny w Ciechocinku

Podstawową zaletą nieruchomości zakupionej z rynku pierwotnego jest to, że jest ono nowe. Odbierając je mamy pewność, że nikt przed nami w nim nie mieszkał, więc nie ma możliwości, aby poprzedni właściciel pozostawił nam usterki, o których nie mieliśmy pojęcia w trakcie transakcji. Po nowych blokach możemy się spodziewać nowoczesnych wind, parkingów podziemnych, monitoringu, czy przestronnych tarasów. Warto pamiętać, że takie mieszkania możemy kupić z opcją wykończenia „pod klucz”, choć to bywa kosztowne. Są jednak deweloperzy oferujący takie udogodnienia za symboliczną kwotę. Decydując się na nieruchomość w stanie deweloperskim musimy spodziewać się, że na podłogach zastaniemy betonowa wylewkę, na ścianie tynk gipsowy malowany raz, drzwi wejściowe, okna i parapety, a więc przed zamieszkaniem będziemy musieli wykonać remont, aby można było w nim zamieszkać. Co ważne, deweloperzy pozwalają również zagospodarować lokal według projektu Klienta – w miarę możliwości możemy ustalić rozmieszczenie ścian i liczbę pomieszczeń.
Główna wadą rynku pierwotnego jest lokalizacja. Centra miast są zabudowane, dlatego deweloperzy budują nowe budynki na obrzeżach miast. Dla nas to przede wszystkim codzienny problem z dostaniem się do pracy czy szkoły. Może się zdarzyć, że w najbliższej okolicy nie będzie nawet sklepu spożywczego. Co więcej, od momentu podpisania umowy do odebrania kluczy może minąć kilka lub kilkanaście miesięcy, wszystko w zależności od tego na jakim etapie jest inwestycja.

Rynek wtórny w Ciechocinku

Decydując się na rynek wtórny wiemy co kupujemy, zarówno mieszkanie jak i budynek istnieje. Okolica jest zagospodarowana więc wiemy jak daleko mamy do sklepu, gdzie jest szkoła oraz gdzie są przystanki autobusowe. Mamy pewność, że widok z okna pozostanie niezmienny, a w przypadku rynku pierwotnego zdarzają się sytuacje, gdzie naprzeciwko powstanie kolejny blok i zamiast drzew będziemy mogli obserwować sąsiadów. Plusem jest też to, że możemy właściwie wprowadzić się od razu do takiego mieszkania. Zdarzają się szczęściarze, którym poprzedni właściciel pozostawia wszystkie meble, bez dodatkowych opłat.
Pierwszą wadą, która dotyczy rynku wtórnego to standard i stan techniczny budynków. Możemy zastać psujące się windy, zapychające rury, zniszczone elewację. Stan techniczny samego mieszkania także wymaga dokładnego sprawdzenia, ponieważ mieszkanie jest używane często na przestrzeni kilkudziesięciu lat.
Pośrednik z biura nieruchomości w Ciechocinku zapytany o to, czy wybrać rynek wtórny czy pierwotny odpowiedział: „ Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od oczekiwań i możliwości finansowych Klienta.”