Zakup własnego „M” to niełatwy proces, dlatego już na samym początku warto wiedzieć na co szczególnie zwrócić uwagę. Gruntowne przemyślenie decyzji pozwoli na zaoszczędzenie, nie tylko czasu, ale także pieniędzy. Wiadome jest, że kupujemy oczami a nasze pierwsze wrażenie jest jednym z bardziej decydujących czynników. Warto jednak postarać się aby nasza decyzja była jak najbardziej racjonalna.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Stan budynku jest ważnym czynnikiem zwłaszcza, jeżeli decydujemy się na zakup nieruchomości z rynku wtórnego. To, co powinno zwrócić naszą uwagę, to przede wszystkim:

  • wiek budynku
  • technologie i materiały z jakich jest zbudowany
  • ogólny stan budynku, elewacji i dachu
  • stan klatki schodowej i wind
  • czy w budynku są garaże, piwnice.

Kupując własny dom czy mieszkanie możemy poprosić fachowca o wydanie opinii o stanie technicznym budynku przed podjęciem ostatecznej decyzji. Koszty opinii fachowca często są małe w stosunku do zawyżonej wyceny budynku lub ewentualnych kosztów, jakie będziemy musieli ponieść w przypadku ujawnienia się nieprzewidzianych wad. Niepokojące są wszystkie pękanie ścian, widoczne rysy na stropach, przemieszczenia elementów konstrukcyjnych uniemożliwiające otwieranie drzwi lub okien. Ekspertyza ujawni czy została naruszona konstrukcja budynku, czy tylko pojawiły się naturalne oznaki zużycia materiałów.

Zróbmy to sami!

Sami również spokojnie i bez emocji postarajmy się obejrzeć budynek. Sprawdźmy, lub dopytajmy z czego jest zbudowany i jak ocieplony. Musimy się liczyć z tym, iż modernizacja domu zbudowanego w starszej technologii może okazać się trudniejsza i kosztowniejsza. Także ogrzewanie źle ocieplonego budynku pochłonie duże pieniądze. Zaniepokoić powinien również zapach stęchlizny, odpadający tynk, zaparowany szyby w oknach, zniszczone klatki i windy, zaniedbane wejście czy zniszczony chodnik.
Coraz częściej zdarza się, że właściciel nieruchomości, przygotowując ją na sprzedaż, przeprowadza szybki remont, mający na celu zamaskowanie najważniejszych usterek – Warto więc szczególnie przyjrzeć się tym budynkom, które zostały w niedawnym czasie wyremontowane – mówi pracownik biura nieruchomości w Ciechocinku.
W przypadku nowych budynków, szczególnie tych na etapie budowy, warto zwrócić uwagę na to czy dokumentacja jest kompletna i pozwoli na otrzymanie pozwolenia na użytkowanie nieruchomości po zakończeniu prac, a także czy stan faktyczny pokrywa się z tym, co jest na papierze.