Dla wielu osób układ mieszkania to kluczowy czynnik decydujący o komforcie, a co za tym idzie, podjęciu decyzji o zakupie. Według pracownika biura nieruchomości w Ciechocinku ważne jest zastosowanie funkcjonalnych rozwiązań, które uwzględniają zróżnicowane potrzeby Klientów. Przy zakupie z rynku pierwotnego często możemy, w porozumieniu z deweloperem, dostosować układ mieszkania do indywidualnych preferencji. Na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego?

Strony świata

Niestety nie ma jednego uniwersalnego rozmieszczenia pomieszczeń. Warto jednak kierować się kilkoma zasadami, dzięki którym będziemy bliżej ideału. Dom czy mieszkanie powinno być tanie w eksploatacji a musimy pamiętać, że największe koszty związane są z ogrzewaniem. Dlatego ważne jest, nie tylko prawidłowe ocieplenie budynku, ale także odpowiednie rozmieszczenie względem stron świata. Istnieje zasada, według której od południa i południowego zachodu powinny być pokoje dzienne, tarasy, loggie oraz strefy wypoczynkowe. W ten sposób zaoszczędzimy także zimą na energii elektrycznej, ponieważ pomieszczenia te będą oświetlane przez promienie słoneczne. Z kolei sypialnia oraz kuchnia warto, żeby była od strony wschodniej, bo nic nas tak nie budzi jak pierwsze promyki słońca.
Kuchnia
Coraz większą popularnością cieszą się układy mieszkań, w których jadalnia, salon oraz kuchnia stanowią jedną całość. Jeśli jednak lubimy gotować i mamy problem z utrzymaniem czystości w kuchni lepiej zdecydować się na zamykana kuchnię. Nie będziemy się czuli nie komfortowo podczas niezapowiedzianych odwiedzin. Zamkniemy drzwi i nikt nie zobaczy brudnych naczyń w zlewie.
Łazienka
Pytanie, które najczęściej pada to, czy łazienka ma być razem z toaletą czy osobno? Wszystko zależy od tego ile łazienek mamy oraz ilu jest domowników. Im więcej osób tym łatwiej o poranne kolejki, dlatego warto to dobrze przemyśleć. Idealnie by było gdyby łazienka miała okno. Takie rozwiązanie zapewni optymalną wentylację. Ważne jest, aby była położona blisko sypialni i jednocześnie jak najdalej od kuchni i jadalni.
Rozmieszczenie pomieszczeń a komunikacja
Komunikacja to podstawa w domu lub mieszkaniu a złe rozmieszczenie pomieszczeń może te kwestie nieco skomplikować. Dlatego warto zadbać o to, aby pokoje były ulokowane, nie tylko względem kierunków świata, ale również podłóg tego, jak będzie nam wygodnie funkcjonować i komunikować się między sobą. Zauważmy, że nikt nie umieszcza jadalni na drugim końcu domu, gdy kuchnia się znajduje w zupełnie innym.