Dla wszystkich obecnych i przyszłych posiadaczy własnego M przygotowaliśmy artykuł jak skutecznie zmniejszyć rachunki. Zakup własnego M to bardzo duża inwestycja, dla wielu z nas decyzja życia! Posiadanie własnościowego mieszkania znacznie zwiększa poczucie stabilności oraz bezpieczeństwa. Niestety większość z nas, nabywa mieszkanie za pomocą kredytu hipotecznego.

Jego miesięczna rata bardzo często dosyć mocno odbija się na naszym domowym budżecie, a potencjalnych chętnych mocno zniechęca do jego zakupu. Aby podreperować stan naszych finansów, warto przypatrzyć się naszym stałym rachunkom.

Darmowy Internet i telewizja?

Większość z nas korzysta z Internetu. Sprawdźmy czy brana przez nas usługa na super szybki Internet, na pewno będzie nam koniecznie potrzebna. W większości przypadków możliwości przesyłowe są przez nas niewykorzystywane. Jeżeli nasze korzystanie z Internetu ogranicza się do sprawdzenia poczty i przeczytania kilku newsów dziennie, możemy śmiało skorzystać z darmowego Internetu Aero2 lub Buckshee.

Podobnie jest z telewizją kablową. Wiele polskich rodzin korzysta z rozszerzonych i sporo droższych pakietów telewizyjnych. Z powodu nadmiaru obowiązków w domu i pracy, często nie mamy czasu na korzystanie z szerokiego wachlarza kanałów. Ograniczamy się do programów serwowanych w podstawowym pakiecie. Jeżeli również i my znajdujemy się w tej grupie, to warto postawić na kilka darmowych programów, które można odbierać z każdej anteny. Pamiętajmy, że większość filmów i seriali puszczanych w telewizji możemy bezpłatnie znaleźć w Internecie. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zaoszczędzić ponad tysiąc złotych rocznie.

Woda, prąd i gaz – może być taniej!

Drugim ważnym aspektem są rachunki za nasze media: woda, prąd, gaz. Według danych GUS-u rachunki czteroosobowej rodziny za wodę to koszt około 2 tys. zł rocznie. Badania wykazują, że na największą oszczędność mają wpływ dobre nawyki. Pamiętajmy o zakręcaniu kranu podczas mycia zębów lub golenia. Wpływ na zmniejszenie rachunków ma również zamiana długich kąpieli w krótkie prysznice oraz nieużywania toalety, jako śmietnika. Na koniec sprawdźmy szczelność kranów, spłuczki, wanny, prysznica. Jeden przeciek może stanowić nawet około 5 tys. litrów wody rocznie, a jedna kropla na sekundę to koszt około 25 złoty miesięcznie!
Największe oszczędności możemy poczynić w przypadku rachunków za prąd i gaz. Liberalizacja rynku energii elektrycznej i gazu w Polsce przyczyniła się do powstania konkurencji i przerwania monopolu, co poskutkowało spadkiem cen. W przypadku wybrania odpowiedniego sprzedawcy prądu i optymalnej oferty, możemy pomniejszyć nasze rachunki o ponad 30 procent!!! Warto, zatem rozejrzeć się za lepszą ofertą, a zadanie może nam ułatwić porównywarka cen prądu w enerad.pl. Pamiętajmy również o optymalnej taryfie dla naszego gospodarstwa domowego.

Jeżeli Twoje mieszkanie wyposażone jest w piec gazowy, pamiętaj o utrzymaniu go w należytej czystości. Zawsze zamykajmy przepływ powietrza w piecu. W przypadku starych, muzealnych pieców pomyślmy nad ich wymianą w nowoczesne inteligentne piece. Nowy piec pozwala zaoszczędzić nawet do 1/3 rachunku za gaz. Tak jak w przypadku energii elektrycznej, sprawdźmy czy nasz sprzedawca gazu i wybrana taryfa jest dla nas optymalna. Najlepszą ofertę dla naszego mieszkania możemy również sprawdzić w na portalu enerad.pl

Optymalizacja rachunków i kosztów z nimi związanych wcale nie jest takim trudnym zadaniem, jak mogło wydawać się na początku. Wystarczy poświęcić trochę czasu, a nasze oszczędności powinny znacząco odciążyć nasz domowy budżet.