Wymarzone mieszkanie dla każdego oznacza coś innego. Zanim przystąpimy do jego poszukiwań, na początku ustalmy szereg kryteriów, które powinno spełniać. Pozwoli nam to zaoszczędzić czas i nerwy.

Jakie są kryteria wyboru?

To podstawowe pytanie. Kupując mieszkanie dla siebie wiemy na czym nam zależy, dlatego w miarę łatwo jest nam określić kryteria. Lista podstawowych cech, ułatwiających wybór nieruchomości:

  • Rynek pierwotny czy wtórny
  • Lokalizacja – określamy lokalizację, która nas interesuje i spełnia nasze oczekiwania co do infrastruktury, rozmieszczenia punktów gastronomicznych, usługowych itd.
  • Cena – ustalamy maksymalną cenę za metr kwadratowy, którą jesteśmy w stanie zapłacić bez zbytniego obciążania budżetu domowego
  • Opłaty za eksploatację nieruchomości
  • Ilość pokoi – musimy przeanalizować nasza aktualną sytuację rodziną i to czy w najbliższym czasie może ona ulec zmianie.
  • Minimalna wielkość pokoi i ich rozmieszczenie – lepiej pomyśleć o tym przed podjęciem poszukiwań aby nie tracić czasu na oglądanie nieruchomości, w których pokoje są malutkie albo kuchnia jest po stronie zachodniej.
  • Piętro
  • Budownictwo – zdecydujmy czy musi być to nowoczesne budownictwo czy nie mamy nic przeciwko mieszkaniom w wielkiej płycie. A może kamienica?

Pomieszczenia przynależne – zastanówmy się jak bardzo zależy nam balkonie lub tarasie. Co ciekawe, według statystyk, nieruchomości w Ciechocinku posiadające balkon są częściej wybierane. Dodatkowym, istotnym pomieszczeniem jest miejsce postojowe w garażu oraz piwnica.

Poszukiwanie mieszkania/domu samodzielnie czy z pośrednikiem?

Decydując się na kupno nieruchomości stajemy przed dylematem w jaki sposób to zrobić. Na własną rękę czy skorzystać z biura nieruchomości? Pamiętajmy, że jest to długotrwały proces wymagający od nas zaangażowania, czasu i cierpliwości, dlatego warto wesprzeć się profesjonalistą. Korzystając z usług agencji nie dość, że otrzymamy oferty dopasowane do naszych oczekiwań, to dodatkowo mamy wsparcie prawne. To pośrednik zajmie się przygotowaniem wszystkich dokumentów dla notariusza i będzie czuwał nad poprawnym przebiegiem transakcji. Poza tym większość ogłoszeń to ogłoszenia agencyjne ( ogłoszenia bezpośrednie to około 5% całego rynku), oznacza to, że szukając samemu do większości lokali po prostu nie dotrzemy.