W Polsce wciąż dominuje przekonanie, że lepiej mieć ciasne, ale własne mieszkanie. Czy tak faktycznie jest i jakie są wady i zalety kupna a wynajmu nieruchomości? Większość osób nie jest w stanie sfinansować zakupu w własnych oszczędności. Wówczas pozostaje sięgnąć po kredyt bankowy. Czy to rozsądne rozwiązanie? A może lepiej wynajmować mieszkanie? Co jest korzystniejsze?

Co przemawia za wynajmem w Ciechocinku?

Wynajem mieszkania to przede wszystkim brak obciążenia budżetu domowego na kolejne kilkadziesiąt lat. To jest zdecydowanie największa zaleta tego rozwiązania. Osoby decydujące się na wynajem nie muszą też martwić się ewentualnym remontem oraz często umeblowaniem ( duża część nieruchomości pod wynajem jest w pełni umeblowana). Młodzi ludzie chwalą sobie również to, że w każdej chwili mogą przeprowadzić się na drugi koniec kraju.
Wynajem posiada również wady. Podstawową jest fakt, iż „cztery kąty” nigdy nie staną się własnością wynajmującego. Dodatkowo, nie ukrywajmy, opłata jaką trzeba uiścić właścicielowi często jest zbliżona do raty kredytu. Koszt wynajęcia nieruchomości w Ciechocinku w województwie kujawsko – pomorskim to średnio 800 – 1000 zł. Dodajmy do tego ewentualne kłopoty np. z właścicielem, brak umowy najmu czy możliwość wymówienia ze skutkiem natychmiastowym i mamy świadomość, że nie jest to rozwiązanie idealne.

Mieszkanie na kredyt w Ciechocinku – najkorzystniejsze rozwiązanie?

Na pierwszy rzut oka sprawa jest jasna – lepiej mieć coś własnego niż nabijać kieszeń innemu właścicielowi. Sięgniecie po kredyt bankowy jest o tyle dobrym rozwiązaniem, że kredytobiorca po pewnym czasie stanie się prawnym właścicielem nieruchomości. Pamiętajmy jednak, że jest to zobowiązanie na wiele lat i duże obciążenie finansowe dla budżetu. Może się okazać, że po utracie pracy i dłuższym bezrobociu spłacanie kolejnych rat będzie dużym problemem. A banki nie mają zwyczaju czekać na spłatę.
Wynajmować czy kupić? I wynajem i zakup mają swoje wady i zalety. W podjęciu decyzji pomoże analiza swojej sytuacji finansowej oraz stabilność zatrudnienia. Z badań przeprowadzonych przez Eurostat wynika, że tylko 2,5% Polaków decyduje się na wynajem. To niewiele, zwłaszcza w zestawieniu z liczbą osób wynajmujących mieszkania w krajach Europy Zachodniej – tam na wynajem mieszkania decyduje się nawet do 50% społeczeństwa.